Żywa biblioteka

Obrazek
Fot. Carla Feijen

Jednym z wydarzeniem naszego Festiwalu będzie Żywa Biblioteka (Poznań – Klubokawiarnia Głośna 23 marca, Warszawa – Klub Surma na Ochocie 22 marca i Klubokawiarnia Grawitacja 24 marca)

„Żyd”, „Cyganka”, „Muzułmanka”, „Ukrainiec” to tylko niektóre z tytułów naszych książek. Te tytuły to zarazem etykietki, za pośrednictwem których odnosimy się do całych grup społecznych. Etykietka niesie ze sobą konkretne skojarzenia, uproszczone i jednostronne wyobrażenia, czyli tak zwane stereotypy. Na co dzień bardzo często odnosimy się do otaczającego nas świata i ludzi za pośrednictwem stereotypowych wyobrażeń, często nieświadomie. Stereotypy mogą być negatywne i wówczas pociągają za sobą uprzedzenia i dyskryminację.

„Żywa biblioteka” jest okazją, by skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Tutaj książkami nie są opasłe tomy, ale ludzie i ich historie. Być może mijasz ich czasem na ulicy, spotykasz w tramwaju czy w sklepie. Mimo że na co dzień żyjemy obok siebie, przecież tak mało o sobie wiemy. Tutaj możemy zatrzymać się na chwilę i zwyczajnie porozmawiać. Możesz „wypożyczyć” dowolną książkę i zapytać o to, co Cię nurtuje, poznać inny punkt widzenia, poszerzyć swoje granice, a być może dowiedzieć się czegoś więcej o swoich uprzedzeniach.


Trochę historii

Pierwsza Żywa Biblioteka odbyła się w 2000 roku w Danii podczas Roskilde – największego festiwalu muzycznego w Europie. Młodzi aktywiści ze stowarzyszenia “Stop przemocy” postanowili w ten sposób promować tolerancję i różnorodność. Podczas żywej biblioteki można “wypożyczyć” osobę (zwykle z grup postrzeganych w sposób stereotypowy) i porozmawiać z nią na dowolny temat. To innowatorskie podejście do edukacji okazało się być strzałem w dziesiątkę. Dlaczego? Zamiast suchego wykładu w żywej bibliotece spotykamy osobę z krwi i kości. Poznajemy człowieka, nie ideę.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: