ŻYWA BIBLIOTEKA

Żywa Biblioteka w Poznaniu

sobota, 23 marca

Kluboksięgarnia Głośnia

godz. 14.00 – 17. 00

W sobotnie popołudnie w Głośnej zagości wielokulturowy księgozbiór. Książkami nie będą tu jednak opasłe tomy, ale ludzie i ich historie. Być może mijasz ich czasem na ulicy, spotykasz w tramwaju czy w sklepie. Mimo że na co dzień żyjemy obok siebie, przecież tak mało o sobie wiemy. Tutaj możemy zatrzymać się na chwilę i zwyczajnie porozmawiać przy filiżance kawy. „Żyd”, „Cyganka”, „Muzułmanka” to tylko niektóre z tytułów naszych książek.

Po co?

Tytuły naszych żywych książek to zarazem etykietki, za pośrednictwem których zwykle odnosimy się do całych grup społecznych. Etykietka najczęściej niesie ze sobą pewne uproszczone i zazwyczaj jednostronne wyobrażenia, czyli tak zwane stereotypy. Na co dzień bardzo często odnosimy się do otaczającego nas świata i ludzi za pośrednictwem stereotypowych wyobrażeń, często nieświadomie. Stereotypy mogą być negatywne i wówczas pociągają za sobą uprzedzenia i dyskryminację.

„Żywa biblioteka” jest okazją, by skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Możesz „wypożyczyć” dowolną książkę i zapytać o to, co Cię nurtuje, poznać inny punkt widzenia, poszerzyć swoje granice, a być może dowiedzieć się czegoś więcej o swoich uprzedzeniach.

Dla kogo?

Księgozbiór Żywej Biblioteki jest ogólnodostępny i może z niego skorzystać każdy – bez względu na wiek, wykształcenie czy zainteresowania. Do udziału w Żywej Bibliotece zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać ciekawych ludzi, porozmawiać o ich życiu, przełamać obiegowe opinie i swoje uprzedzenia.

Skąd ten pomysł?

Żywa Biblioteka jest autorskim pomysłem grupy duńskich studentów, członków organizacji „Stop Przemocy”. Idea narodziła się w 2000 roku po brutalnej napaści na ich przyjaciela. Wydarzenie to było bodźcem do podjęcia inicjatywy mającej w założeniu zwiększać świadomość młodych ludzi i ich tolerancję w stosunku do inności. Pierwsza Żywa Biblioteka odbyła się na duńskim festiwalu muzycznym, odpowiedniku polskiego Opener’a – Roskilde. Dzisiaj organizacja może się pochwalić ponad trzydziestoma tysiącami fanów w czterdziestu pięciu krajach świata.

Więcej informacji na temat idei Żywej Biblioteki można znaleźć na stronach internetowych
skupiających jej organizatorów i promotorów:

W języku polskim: http://www.zywabiblioteka.org.pl/

W języku angielskim: http://humanlibrary.org/

Dołącz do wydarzeń na Facebooku!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: