FESTIWAL KULTUR POLSKICH – Poznań

Tydzień Walki z Rasizmem mini

W tym roku nasze poznańskie działania w ramach Tygodnia Walki z Rasizmem przybiorą formułę FESTIWALU KULTUR POLSKICH. Chcemy, by tym razem wydarzenia te stały się okazją do rozważań przede wszystkim na temat wielokulturowości i międzykulturowości.

Skąd ten pomysł?

Obecnie coraz częściej słyszymy o tak zwanym “rasizmie kulturowym” czy “nowym rasizmie”, w przypadku którego – w odróżnieniu do rasizmu tradycyjnego – dyskryminacja nie jest motywowana “rasą”, ale przynależnością kulturową. Temat ten nabiera nowego znaczenia w dobie globalizacji.

Tematyka relacji międzykulturowych oraz polityka państw europejskich w tym zakresie budzi obecnie ogromne zainteresowanie, a także liczne kontrowersje. Niestety często stereotypy i lęk przed nieznanym z jednej strony, a poprawność polityczna z drugiej, zastępują rzeczową debatę. Pragniemy umożliwić uczestnikom organizowanych przez nas wydarzeń dogłębne i rzeczowe zapoznanie się z tym tematem.

Chcemy przyjrzeć się obecnej sytuacji mniejszości w Polsce a także zastanowić się nad przyszłością.

Poznań i Wielkopolska były przez wieki ojczyzną Polaków, Niemców i Żydów. Tę wielokulturowość ostatecznie przekreśliła II wojna światowa. Warto przypomnieć sobie tę wspólną historię i przyjrzeć się przeszłości w kontekście współczesnych przemian społecznych w Europie. Społeczeństwo polskie potrzebuje debaty na temat relacji międzykulturowych. Jest to obecnie najbardziej homogeniczne pod względem etnicznym społeczeństwo w Europie. Historyk Norman Davies określa tę sytuacje mianem „sztucznie wytworzonej”. Podjęcie rzetelnej debaty na temat wielokulturowości w odniesieniu do Polski wydaje się tym bardziej zasadne w kontekście coraz większej obecności w publicznej debacie dyskursów radykalno-narodowych. Warto też odnieść się do komentarzy takich polityków jak Angela Merkel czy David Cameron pojawiających się w kontekście sporów o znaczenie zbrodni Andersa Breivika, którzy krytykując współczesną politykę imigracji w Europie mówią o „klęsce” multikulturalizmu.

W myśl zasady “nic o nas, bez nas” do włączenia się w organizację działań w ramach Festiwalu Kultur Polskich zaprosiliśmy przedstawicieli lokalnych mniejszości – instytucje i zwyczajnych ludzi.

Wszystkie organizowane przez nas wydarzenia mają charakter otwarty i bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: